Пішохідна оглядова екскурсія «Давній та сучасний Тернопіль»

Файне місто Тернопіль запрошує до себе вгості. Вас вітає краєзнавець та ескурсовод, власник і автор даного сайту Тарас. Маю честь розповісти про минуле і сучасне, показати одне з найліпших міст в цілому світі. Що у нас можна побачити та чому варто їхати на екскурсію саме до Тернополя?

Буду із Вами щирим, у Тернополі як в «Бандерштадті» загалом (так жартома називаю західну Україну), живуть люди не прості, і часта відсутність гостинності це мабуть не лише наша проблема. Маю надію, що мені вдастся розвіяти ці погані стереотипи, які інколи виникають після відвідин нашого міста. Також мушу зізнатися в тому, що в Тернополі практично або ж зовсім відсутній системний підхід в гулузі внутрішнього туризму. Тобто, якщо ви приїхали до нас вгості на кілька днів або навіть на день, то розраховувати на те, що місцеві тур фірми запропонують вам повноцінний та якісний комплекс послуг (харчування,проїзд,житло іт.п.) здебільшого не варто. В Тернополі ви не знайдете туристичних буклетів, до прикладу карт із мітками, які вкажуть на особливі місця, що слід відвідати. Це сумно, але так є. Хоча є інша сторона медалі – люди, які зрадістю порекомендують та підкажуть, тобто я.

А тепер поговоримо про хороше!

Отож, Ви приїхали до файного міста Тернополя і до прикладу не маєте грошей чи бажання наймати екскурсовода, але все ж хочете побачити щось цікаве. На цей випадок я розробив електронний путівник. На карті можна знайти усю необхідну інформацію. Будемо відверті – від вбиралень до розважальних закладів. Ааби залишити для огляду лише певну категорію об’єктів, слід клацнути по назві категорії під картою. Знайти об’єкти сучасного міста допоможе сайт 109.te.ua, то є динімчний каталог підприємств та організації. Але якщо все ж ви не маєте бажання вникати в подробиці, дзвоніть чи пішить, я все детально покажу та розкажу.

Старомістя Тернополя дуже компактне, я б навіть сказав невеличке. В 2010 році нас було десь в межах 210 тисяч. У Тернополі в 99% випадків проводять лише пішохідні екскурсії. Останнім часом з'явилися ось такі тури. Тобто йдеться про прогулянку центром. Середня тривалість екскурсії – 2 год. Це звісно не означає, що шпацір не може бути коротшим чи довшим. У нас ніколи не було трамваїв, діє електротранспорт та автобусне сполучення. Маємо чудовий цьогорічний проект, за допомогою якого ви зможете слідкувати за транспортом міста. Центр здебільшого пішохідний, принаймі на тому маршруті де екскурсії проводжу я, машин та доріг зустрічається мало. Проїзд у тролейбусі вартує 1 грн. 50 коп, у автобусі 2 грн 50 коп. Інформацію про таксі варто шукати тут. В жодному випадку не користуйтеся послугами приватників, це невиправдано дорого.

Тернопіль до 1944 року - це споконвічне прикордоння. Місто впродовж своєї історії опинялося під владої Польщі, Австрії, Авто-Угорщини, Росії та як наслідок Радянського Союзу. Воно має непересічну, вражаючу історію, яка лише зараз стає по справжньому відомою та знаною. Хоча традиційно першу писемну згадку датують 15 квітня 1540 роком, новітні дослідження істориків засвідчують, що поселення могло мали більш давнє походження. Тернопіль здавна був центром регіону, який славився розкішними ярмарками. Тут формувалися культурні та промислові осередки, що були відомими на усю Галичину, саме у нас відбувалися надзвичайні події регіонального масштабу. На його вулицях зростали люди, якими сьогодні пишається увесь світ. Нажаль під час подій 1 та 2 світових воєн Тернопіль зазнав колосальних руйнувань. У повоєнні роки був відбудований, але практично повністю втратив свій давній шарм та дух. Саме тому ми не можемо похвалися вишуканою архітектурою на кшталт львівської чи чернівецької.

Серед пам’яток архітектури національного значення виділяють: Церква Воздвиження Чесного Хреста (16-17ст.), Домініканський костел (1779р) та монастир, Старий замок (16ст.), Церква Різдва Христового (1608р). Саме "навколо" цих об’єктів проводять пішохідні екскурсії. У нас найбільше храмів на душу населення серед міст України. Можу виділити такі храми: Церква св.Петра, Церква Святого Архистратига Михаїла, Церква Святих Володимира і Ольги, Костел Божого милосердя і Божої Матері Неустанної Помочі, Церква Віри, Надії, Любові і Софії та багато багато інших.

Тернопіль – студентська столиця, за нами Київ, Харків, Львів. Звісно йдеться про співвідношення до кількості населення. Проте повернемося до нашої пішохідної екскурсії. На цьому маршруті можна зустріти кілька десятків пам’ятників, скульптур, меморіальних таблиць та інших об’єктів, які допоможуть краще зрозуміти місто. В Тернополі розташовано чимало фонтанів.

Більшість екскурсій розпочинаються із набережної. Тут, на найбільшому у Європі штучному ставі, курсує два теплоходи, а саме «Капітан Парій» та «Герой Танцоров». Вони катають усіх охочих від весни аж до пізньої осені. Мені важко судити про графік їхньої роботи, скажу так, в хорошу погоду вони розпочинають працювати з обіду. Ціна проїзду для дітей – 5 грн, для дорослих – 10грн. Тривалість маршруту від 20 хв. З палуби катера ви побачете масив Центр, Дружбу та Новий світ.

Від набережної, яка в даний час є парком ім.Т.Шевченка йдемо в сторону центрального бульвару. Варто зауважити, що здалеку ви побачите вежу-дзвіницю Церкви Воздвиження Чесного Хреста (16-17ст.) до якої частенько туристи, які обмежені в часі, не доходять. Неподалік від неї знаходиться ще одна візитка міста, але сучна, ресторація «Ноєв Ковчег». Якщо все ж рухатися в сторону церкви, то ви обов’язково потрапите до гідропарку Топільче. В Тернополі парків аж 5, свого часу місто вважалося одним із найзеленіших в країні. Любителів водних розваг запрошує аквапарк "Лімпопо", який розташований на вулиці Гайовій,29.

Піднявшись по сходах до Старого замку минаємо пам'ятник бузькам, за яким розташований один із найдавніших майданів. Тут міститься пам’ятник Данилу Галицькому. Звідси відривається гарний вид на Катедральний собор. Після відвідин найбільшого давнього храму Тернополя переходимо на вулицю Петра Конашевича Сагайдачного. Проходячи алеєю зірок, до місця де колись стояла Перша гімназія,зустрінемо пам’ятник Івану Франку. Іван Якович дивиться у сторону мистецької вулиці, що нині носить назву Валової. По її завершенні видно мури Середньої церкви.

Від пам’ятника Франку йдемо далі, через сто метрів потрапляємо на колишню вулицю Адама Міцкевича, нині бульвар Шевченка. Театральну площу, яка розділяє бульвар на дві частини, можна назвати серцем сучасного Тернополя. Центральніше уже не буває. На цій вулиці розташовано чи не найбільше меморіальних об’єктів, у порівнянні із іншими міськими магістралями, скверами, площами та проспектами. Це і пам’ятник бджілці-трудівниці, єдитний у світі пам'ятник всесвітньовідомій оперній співачці Соломії Крушельницькій, пам'ятник Незалежності та багато інших.

Із театральної площі видно сквер на вулиці Чорновола та пам’ятник Олександру Пушкіну, приміщення колишньої Другої польської гімназії. За спиною Пушкіна розташований найбільший в Україні музей політичниз в'язнів. В будинку №23 можна смачно попоїсти, більш ніж 100 років тут діють ресторани, первинно «Бульвар», а тепер «Файне місто Тернопіль». В цьому ж будинку діє молодіжний арт-бар «Коза». В будинку №21 можна випити смачної кави та посмакувати домашньою випічкою.

Від Театрального майдану рухаємося в сторону центрального універмагу, на фундаменті якого до середини 1950-их років містився один із найкрасивіших храмів міста – Парафіяльний костел Пресвятої Діви Марії Неустанної Помочі, побудований в 1908 році.

По вулиці Руській переходимо до церкви Різдва Христового, одного із найдавніших храмів Тернополя. Його звели в 1608 році. Тут розташований чудотворний образ Пречистої Діви, стверджений грамотою єпископа Атанасія Шептицького у 1730 році. Неподалік храму розташована трьохповерхова будівля обласного краєзнавчого музею.

Вийшовши із храму, переходимо на вулицю Валову, а з неї на вулицю Йосифа Сліпого. Тут завершуємо екскурсію візитом до Тернопільської кнайпи. Генделик побудовано у вигляді підземель, які було виявлило під час спорудження будинку в 2010 році.

Варто також зауважити, що аж ніяк не можемо врахувати в цьому маршруті візит до відомої у Тернополі ресторації «Старий млин».

На останок, для того аби мати повноцінне уявлення про наше місто, варто переглянути кілька відео роликів.

З повагою незмінний патріот файного міста, краєзнавець Тарас.

Наші координати / Запитання / Пропозиції щодо співпраці...

тел. 093 724 92 11 / tarnopol1540@gmail.com / id12140802

Історія Тернополя 2011