Tarnopol.te.ua
електронний туристиний путівник по давньому та сучасному Тернополю
Розпочав роботу
січень 2011
Мета проекту
просвітницька
Тип
не комерційний
Автор ідеї
Тадеуш Райтман
Адмін
mail: tarnopol1540@gmail.com | в контакті | 093 724 92 11

 

Шукати на сайті

 


Про авторів проекту...

Я народився на вулиці Замковій, за кілька метрів від Старої фортеці, яка як свідчать документи є ровесником Тернополя та з якої у 1540 році розпочався новий етап розвитку цієї місцевості. Це місто дало мені життєвий простір, освіту, роботу, тут я появився на світ і можливо саме тут мене не стане. Цей невеличкий обласний центр у західній частині сучасної України має дивовижну та вражаючу історію, яка лише в останні два десятиліття стала по справжньому відомою та загальнодоступною. Часто думаю про те, що цей сайт моїми руками зробили ті хто перебуває у ліпших світах, бо не можуть там заспокоїтися, не можуть "пережити" несправедливості та забуття. Причиною цього вважаю дивовижні випадковості та збіги обставин, які траплялися мені та зі мною під час втілення у життя даного проекту. Тому можете вважати tarnopol.te.ua подарунком від старого покоління тернополян - новому (прийдешньому), своєрідним повідомленням із минулого, ну і частково моїм звісно. Постійно переконуюся у тому, що в історії Тернополя немає дрібниць, бо навіть найбільша дурниця (нісенітниця) може змінити усе життя,тому у своїх дослідженнях стараюся зважати на найменші деталі. Ну і останнє щодо мене, цей сайт є прикладом моєї поваги та шани до цього маленького містечка, подарунком на знак вдячності, за те що носило і продовжує носити мене своїми вулицями та стежками, робить щасливим та дає змог уширше дивитися на життя, навіть у такому тихому місті як наше. Цей сайт стане у пригоді як туристам так і професіоналам, історикам, науковцям.

Про логотип та назву сайту

Розпочну із найбільш очевидних речей. Перш за все розповім про "логотип" сайту. Вперше ця світлина, виготовлена у міжвоєнний період XXст., потрапила мені на очі, коли переглядав збірки польського історика Чеслава Бліхарського. Оскільки її розмір був невеликим, а якість відверто посередньою, то особливої уваги вона не привернула, тай взагалі виник сумнів, що це Тернопіль. Підпис був небагатослівним, щось типу "widok ogolny". Проте згодом, мій знайомий, тернополянин Володимир Іващук знайшов її копію у кращій якості, саме цей, другий варіант послужив логотипом. Що зоображено на цій світлині? Фрагмент невідомої мені будівлі у районі масиву "Кутківці", фотограф стоїть десь на Кутківецькій горі (район сучасного парку Загребелля). Спробую дати характеристику зоображеного. Із ліва на право: 1) Десь тут, ліворуч - масив "Новий світ" та село Біла, добре видно тодішній став та річку Серет 2) У першій арці - Заруддя та "Новий світ" 3) У дрій арці - ймовірно Єзуїтський костел, Катедральний собор на мою думку, у кадр не попав, правіше видніється 62-69 метрова вежа-шпиль Парафіяльного костелу 4) Третя арка - масив "центр", сектор вулиці Руської 5) Надставна церква. Нажаль автор цієї унікальної світлини наразі залишається невідомим. Складно пояснити чому саме ця світлина стала логотипом, можливо тому, що вона як жодна інша водночас розповідає та ставить перед глядачем удвічі більше запитань..

Щодо напису "Мій Давній Тарнополь", дізнатися про те, чому саме Тарнополь можна у цій темі. Приставка "мій" є звісно умовною, вона служить доказом того, що Tarnopol.te.ua - це не просто збірка сухих історичних фактів, це у значній мірі персональний мемуарний-блог.

І останнє, щощо "логотипу", його оформлення у вигляді стоп-кадру є не випадковим, бо ідея створити повнометражну "небанальну" кінострічку про історію Тернополя назріла уже давно, а тому ця світлина служить для мене постійним нагадуванням.

Про структуру сайту

Для того аби з'явилася поточна версія сайту - минули місяці та роки. Проста на перший погляд структура є наслідком тривалих пошуків оптимального варіанту класифікації величезного об'єму інформації про історію Тернополя.
Ключовою особливістю проекту є те, що інформація (чи то хроніка чи то розповідь про певну будівлю) у більшості випадків подається у стислій формі із вказуванням першоджерела. Це дає змогу об'єднати та структуризувати колосальний об'єм інформації, при цьому недублюючи його змісту у кожній із тем. Кожен тезис чи то цитата має цифрове посилання такого типу: [ номер ]. Тобто кожен бажаючий зможе знайти більше даних у першоджерелі, що міститься у базі даних. Ще одним плюсом є той факт, що опрацьовані джерела публікуються мною у текстовому форматі. Тобто якщо я зсилаюся на "Книгу № 1, Розділ 15, Пункт 45" то це означає, що посилання веде на електронну текстову версію видання. Думаю додаткові коментарі лишні.

Розповідь про історію Тернополя доповнена величезною кількістю унікальних старих світлин (тисячі одиниць), найдавніших відео фрагментів (1939,1944рр.), та сотнями і тисячами сторінок книг на яких місцеві краєзнавці та історики пишуть про минуле.

І останнє...

Ця сторінка завдяує своїй появі на світ сайту times.te.ua, tolik-fort, книзі пані Бойцун та багатьом іншим людям, праця яких мала на мене великий і як виявилося згодом - вирішальний вплив. Не буду перелічувати усіх хто приклався до появи у мережі інформації про істрію Тернополя, бо можу когось забути, скажу лише одне - Велике Вам усім спасибі. Пам'ятай історію свого міста!

Історія Тернополя 2011